W celu optymalizacji działania naszego serwisu, strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel
 • slajd-1
 • slajd-2
 • slajd-3
 • slajd-4
 • slajd-5
 • slajd-6
 • slajd-7
 • slajd-8
 • slajd-9

Miasto Przemyśl

Gmina Miejska PrzemyślPrzemyśl, jedno z najstarszych i najpiękniejszych polskich miast, usytuowane u podnóża Karpat na skrzyżowaniu tras w Bieszczady, do Lwowa i na dawne Kresy, urzeka swoich gości pejzażem krętych, stromych uliczek, przytulonych do nich wiekowych budowli i wspinających się coraz wyżej kościelnych wież. To miasto z ciągle żywym, tworzonym przez stulecia specyficznym klimatem, którym nie może się pochwalić wiele większych od niego miast. Bogactwo jego tysiącletniej historii i setek zabytków sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Czytaj więcej: Miasto Przemyśl

G. Przemyśl

Na terenie Gminy Przemyśl znajduje się wiele zabytków kultury materialnej, a także nieliczne stanowiska archeologiczne. Do zabytków klasy "ponadkrajowej" należą obiekty forteczne „Twierdzy Przemyśl”, które mają zostać wpisane na listę Dziedzictwa Światowego UNESCO.

Czytaj więcej: G. Przemyśl

Orły

 Gmina OrlyGmina Orły położona jest w województwie podkarpackim w północnej części powiatu przemyskiego, 10 km na północ od miasta Przemyśla przy międzynarodowej trasie E- 77. Obszar gminy zajmuje powierzchnię 70,07 km2, co stanowi 5,8 % powierzchni powiatu przemyskiego. Gmina Orły otoczona jest gminami powiatu przemyskiego i sąsiaduje od południa z gminą Żurawica, od wschodu z gminą Stubno, a od północy i zachodu z gminami powiatu jarosławskiego odpowiednio: gm. Radymno i gm. Chłopice. Pod względem administracyjnym gmina dzieli się na 13 sołectw: ORŁY, CIEMIĘRZOWICE, DROHOJÓW, DUŃKOWICZKI, HNATKOWICE, KASZYCE, MAŁKOWICE, NIZINY, OLSZYNKA, TRÓJCZYCE, WALAWA, ZADĄBROWIE

Czytaj więcej: Orły

Medyka

Okolice Medyki były z dawien dawna zasiedlone, o czym świadczą ślady obozowisk człowieka na tym terenie z okresu paleolitu (ok. 30 000 lat p.n.e.). Prace archeologiczne dostarczyły wielu materiałów w postaci: popielnic, przedmiotów z krzemienia i brązu, które znaleziono w mogiłach na polu zwanym Bawolnik. Z póżniejszych epok pochodzą takie znaleziska, jak: siekiery, topory, groty strzał i oszczepów. W epoce brązu (1800-700 lat p.n.e.) dolina Sanu zasiedlona była przez ludy kultury łużyckiej prowadzące osiadły tryb życia. Charakterystyczny dla tej kultury jest obrządek ciałopalenia i grzebania prochów w glinianych urnach - popielnicach.

Okres lateński epoki żelaza (ok. 400-300 lat p.n.e.) zaznacza się przebywaniem na obszarze powiatu przemyskiego Celtów. świadczą o tym m.in. monety celtyckie znalezione w Przemyślu, Trepczy, Medyce (tetradrachma celtycka imitująca monetę Filipa II Macedońskiego).
Na początku naszej ery na ziemiach nadsańskich kwitło osadnictwo związane z tzw. kulturą przeworską. Tereny te będące pod wpływami prowincjonalnej kultury rzymskiej znalazły się w orbicie zainteresowań kupców z Imperium Romanum.
Na terenie Medyki znaleziono skarb z tego okresu w postaci 38 rzymskich monet (33 brązowych i 5 srebrnych) z czasów panowania cesarzy Antoniusa Piusa, Hadriana, Galiena oraz złoty medalion z podobizną cesarza Walensa z IV wieku. Medaliony takie zazwyczaj otrzymywali wodzowie zaprzyjażnionych z cesarstwem plemion. Znaleziska te sugerują ożywione kontakty handlowe tych terenów oraz spore ich zaludnienie.
Najazdy Hunów, które zapoczątkowały okres wędrówek ludów IV-VI w. n.e., przyczyniły się do upadku kultury przeworskięj. Nie pociągnęło to za sobą przerwy w osadnictwie na ziemiach powiatu przemyskiego, którego ludność utrzymywała kontakty handlowe m.in. z Cesarstwem Bizantyjskim.

 

 

 

 

Krzywcza

Gmina KrzywczaGmina Krzywcza jest jedną ze 160 gmin województwa podkarpackiego i jedną z dziesięciu gmin powiatu przemyskiego. Zlokalizowana jest w południowo – wschodniej części województwa podkarpackiego i w zachodniej części powiatu przemyskiego. Położona jest na obszarze Pogórza Karpackiego, nad rzeką San. Lewobrzeżne miejscowości gminy, a więc sama Krzywcza, Babice, Ruszelczyce, Wola Krzywiecka, Średnia, Reczpol, Skopów oraz część Bachowa (Krążki) znajdują się na terenie Pogórza Dynowskiego. Natomiast Bachów, Chyrzyna i Kupna położone są już na obszarze zaliczanym do Pogórza Przemyskiego.

Czytaj więcej: Krzywcza

Więcej artykułów…

 1. Bircza
 2. Krasiczyn
 3. Żurawica
 4. Stubno

Kalendarz

Video